Ekologiczne preparaty z roślin – jak je sporządzać?

Jednym z efektywniejszych i jednocześnie najtańszych sposobów na ochronę roślin przed chorobami i szkodnikami jest stosowanie ekologicznych preparatów. Można przyrządzić je samemu – korzystając z dobroczynnych roślin i sprawdzonych recept. To rozwiązanie, które pomaga ograniczyć chemię w ogrodzie.

Ogród ekologiczny to w ostatnich latach trend popularny i oczywiście godny pochwały. Coraz więcej osób decyduje się na ograniczenie do minimum lub nawet zaprzestanie stosowania chemicznych środków ochrony w przydomowych ogródkach. Ma to szczególne znaczenie w przypadku roślin uprawianych dla jadalnych plonów – warzyw, ziół oraz drzew i krzewów owocowych. Niestety uprawy bez jakiejkolwiek ochrony z reguły nie udają się. Rośliny szybko są porażane przez choroby i atakowane przez szkodniki. Dlatego na rynku coraz częściej można nabyć ekologiczne środki. Pomagają chronić przed chorobami, szkodnikami a także zwiększać ogólną odporność roślin (np.: Zielony Mineral). Innym, sprawdzonym sposobem jest tworzenie preparatów domowej roboty z surowców roślinnych.

Rośliny, które nadają się na ekologiczne preparaty

Główną grupę roślin, wykorzystywanych do tworzenia naturalnych oprysków, stanowią zioła i chwasty. Jednym z najważniejszych, łatwo dostępnych gatunków, jest pokrzywa zwyczajna. Najlepiej zbierać liście oraz ziele przed i na początku kwitnienia – wtedy zawierają najwięcej „dobroczynnych” związków. Chwasty można ściąć i pozostawić na danym stanowisku przez dobę, wtedy tracą właściwości parzące. Pokrzywę wykorzystuje się uniwersalnie – profilaktycznie i doraźnie. Zwalcza choroby grzybowe i odstrasza wiele szkodników (w tym przędziorki i nicienie). Inną ważną rośliną, jest zakazany w UE wrotycz pospolity. Wywary lub gnojówki z użyciem tej byliny warto wykorzystać do podlewania roślin. To środek na nicienie, drutowce i pędraki. Kolejnym uciążliwym chwastem, który może mieć pożyteczne działanie, jest skrzyp pospolity. Gnojówki wykorzystuje się do zwalczania szerokiej grupy szkodników oraz jako nawóz wzmacniający (zawiera krzemionkę). Z roślin polnych i łąkowych warto zwrócić uwagę na rumianek oraz mniszek. Wywary z kwiatów rumianku stosuje się podobnie jak preparaty ze skrzypu – do ogólnego wzmocnienia roślin. Mniszek zbiera się w całości – na początku kwitnienia. To sprawdzony sposób na szkodniki i roztocza. Z warzyw popularny jest czosnek oraz cebula. Oba gatunki mają działanie grzybobójcze, antybakteryjne i antywirusowe. Dlatego preparaty stosuje się do ogólnej walki z chorobami. Dobroczynne działanie wykazują także liście i kwiaty bzu czarnego. Działają odstraszająco m.in. na bielinka kapustnika, rolnice, mszyce, krety i nornice.

Jak to działa?

Preparaty z roślin różnią się efektywnością działania. Zależy to od gatunku, ilości surowca zalanego wodą oraz czasu produkcji. Im dłużej tworzy się środek, tym z reguły jest mocniejszy. Oczywiście ma to swoje granice. Najkrócej preparaty (używane profilaktycznie) są gotowe do użycia już 1-3 godzinach. Środki stosowane doraźnie czasem wymagają fermentacji trwającej 10-14 dni. Do wywarów można dodawać mydło potasowe – dzięki niemu ciecz będzie lepiej przylegała do roślin lub ciała owadów. To znacznie zwiększy skuteczność działania. Dokładne przeznaczenie środka zależy od konkretnej recepty. Warto poszukać sprawdzonych przepisów. Nie zaszkodzi również samodzielne eksperymentowanie – ekologiczne napary, wywary i gnojówki są bezpieczne dla zieleni. Poniżej podajemy kilka przykładów:

Gnojówka fermentująca ze skrzypu

100g suszonego ziela należy zalać 5l wody. Roztwór pozostawia się na 7 dni, codziennie mieszając. Po tym czasie gnojówkę można stosować w rozcieńczeniu 1:20 na szkodniki.

Wyciąg z bzu czarnego

100g liści i kwiatów należy zalać 5l wody. Moczy się je przez dobę a następnie rozcieńcza w proporcji 1:10. Preparat stosuje się w uprawie warzyw – na bielinka kapustnika.

Wywar z cebuli

300g łusek cebuli trzeba zalać 5litrami wody. Roztwór gotuje się przez 10 minut. Po wystudzeniu jest gotowy do użycia (bez rozcieńczenia). To dobry środek na choroby grzybowe.

Wyciąg z mniszka lekarskiego

100g świeżych liści i kwiatów należy zalać 5l wody. Preparat odstawia się na kilka godzin. Używa się go bez rozcieńczenia na mszyce i przędziorki.

Wywar z wrotyczu

500g świeżego ziela należy zalać 10l wody. Roztwór pozostawia się na dobę a potem gotuje przez 30minut. Po ostygnięciu można go stosować w rozcieńczeniu 1:10 na szkodniki glebowe.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Dziekujemy za oddanie głosu!