Jabłonie i grusze w przydomowych ogrodach – bez chemii

Jabłonie i grusze to jedne z najchętniej sadzonych drzew owocowych w przydomowych ogrodach. Przy uprawie małopowierzchniowej – na potrzeby własne – warto je chronić przed chorobami i szkodnikami, używając naturalnych metod i preparatów nie powodujących zanieczyszczenia środowiska.

Do najgroźniejszych chorób jabłoni i grusz należy parch, zaraza ogniowa, mączniaki oraz zgnilizny. Nieco mniejsze „konsekwencje” wiążą się z wystąpieniem drobnej plamistości liści. Ze szkodników należy natomiast uważać na „wszędobylskie” mszyce oraz przędziorki. Z organizmów niepożądanych charakterystycznych tej grupy roślin trzeba wymienić jeszcze kwieciaka, miodówkę jabłoniową, piędzika przedzimka i owocówkę jabłkóweczkę. Dla młodych drzew groźne mogą być również szkodniki glebowe. Z każdym z powyższych „problemów” da się skuteczne walczyć – o ile zabiegi ochrony wykonuje się regularnie. Ponadto ważne jest utrzymanie czystości w sadzie.

Zasady ekologicznej ochrony drzew owocowych:

1. Najważniejsza jest profilaktyka

Dobrze sprawdza się powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dotyczy to przede wszystkim stosowania ekologicznych preparatów. Szczególnie ważne jest wykonywanie oprysków w fazie bezlistnej, zielonego pąka, różowego pąka i kwitnienia. Bezcenne w ochronie przed chorobami i szkodnikami mogą być gnojówki z roślin (pokrzywy, skrzypu, mniszka, wrotyczu, czosnku i cebuli). Zabiegi są bezpieczne dla drzew i spokojnie można ponawiać je co kilka tygodni. W ogrodzie warto zaopatrzyć się w pojemne naczynia, np.: w beczki do domowej produkcji „oprysków”. W sytuacji, gdy dany problem już wystąpi, zaleca się skorzystać dodatkowo z gotowych produktów dostępnych w sklepach (np.: Żółty Mineral na choroby, Czerwony Mineral na szkodniki). Na przędziorek i mszyce skutecznym środkiem (poza powyżej wymienionymi) jest także roztwór z szarego mydła.

2. Wybór odpowiednich odmian i dobra pielęgnacja

Wybierając odmiany jabłoni i grusz warto skupić się nie tylko na wyglądzie i smaku owoców, ale także na ich tolerancji względem różnych niekorzystnych czynników, np.: patogenów. W ten sposób można przykładowo wybrać drzewa mało podatne na parcha (np.: jabłoń ‘Chopin’). Podłoże powinno być odpowiednio oczyszczone i przygotowane. Ważne jest utrzymanie dobrej żyzności, optymalnego pH (6,2-6,7) i likwidacja szkodników glebowych. Nie można zapomnieć także o pielęgnacji – to oczywiste, że zadbane drzewa są bardziej wytrzymałe na choroby i szkodniki. W przypadku obu gatunków podstawą jest wykonywanie regularnego, zimowego cięcia. Rany po zabiegu należy posmarować środkiem przeciwgrzybowym, np.: Funabenem. Trzeba konserwować i odkażać narzędzia. Zabiegu nie wykonuje się w czasie dużego mrozu (przy temp. poniżej -7ºC). Pod koniec jesieni ponadto warto bielić pnie i konary drzew – to ochroni drzewa przed zgorzelami mrozowymi. W pobliżu sadu można także zainstalować budki lęgowe dla ptaków oraz domki dla…nietoperzy. Obie grupy organizmów to nasi sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami roślin i insektami. Przydatne jest także postawienie hotelu dla owadów (przyciągnie zarówno zapylacze jak i owady pożyteczne – np.: biedronki i złotooki).

3. Utrzymanie porządku w sadzie

W przydomowych ogrodzie łatwo jest utrzymać ład, gdyż powierzchnia uprawy nie jest duża. Tym bardziej więc można troskliwie zająć się zielenią. W otoczeniu pni warto usypywać warstwę ściółki. Takie rozwiązanie zmniejsza zachwaszczenie i jednocześnie ogranicza wyparowywanie wody z gleby. W międzyrzędziach – zamiast powszechnie uprawianej trawy – można posiać rośliny na nawóz zielony (gryka, wyka, koniczyna) lub fitosanitarne (żyto, rzepak, gorczyca). Co kilka lat teren zaleca się obsiać ozdobną aksamitką. Nie chodzi o to, aby sad wyglądał pięknie – korzenie tej rośliny zabijają chorobotwórcze nicienie glebowe. Resztki po cięciu i innych zabiegach należy sprzątać. Na drzewach (i pod nimi) nie powinno się pozostawiać zgniłych i zaschniętych owoców. Liście jesienią trzeba grabić i palić. Takie odpady to potencjalne źródła występowania chorób i szkodników.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Dziekujemy za oddanie głosu!