Jak stworzyć dobre warunki zwierzętom w ogrodzie?

Ogród, pomimo że jest sztucznym tworem człowieka, funkcjonuje jako ekosystem i tętni życiem. Często jest odwiedzany lub zasiedlany przez rzadkie gatunki zwierząt. Wiele stworzeń pełni pożyteczną rolę – zapyla rośliny, niszczy szkodniki, umila czas swoim śpiewem oraz wyglądem. Dlatego warto zapewnić im jak najbardziej optymalne warunki do rozwoju.

Podstawowym czynnikiem, który zapewni dobre warunki do życia dzikich zwierząt w ogrodzie, jest tworzenie jak największej ilości miejsc zbliżonych do naturalnych oraz uprawa ekologiczna. W pierwszym przypadku może to być sadzenie rodzimych drzew i krzewów, zakładanie dzikich, trawiastych rabat oraz źródeł wody (np.: oczek wodnych). Nie mniej ważne są naturalne metod ochrony roślin. Chemiczne środki niszczą nie tylko szkodniki, ale przede wszystkim zapylacze (np.: murarkę ogrodową). Zamiast nich zaleca się wykorzystywać wywary z roślin, ekologiczne preparaty, nawozy zielone i ekologiczne stymulatory rozwoju roślin (np.: Żółty Mineral, zwiększający odporność na choroby). Takie podejście pozwala zwalczać problemy w naturalny sposób, np.: z udziałem żywych organizmów (owadów, ptaków, ssaków i gadów). Poszczególne grupy organizmów można zachęcić do pozostania w ogrodzie dostarczając im pokarm i schronienie. Jak?

Ptaki
Ptaki to nasi naturalni sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami. Przykładowo sikorka bogatka w ciągu jednego dnia jest w stanie zjeść tyle, ile sama waży a dzienna racja jerzyka wynosi kilkaset owadów. Ponadto zwierzęta umilają czas swoim śpiewem a ich obserwacja sprawia wiele przyjemności. Jednym z najefektywniejszych sposobów na stworzenie im dobrych warunków w ogrodzie jest ekologiczna uprawa roślin służących za schronienie i pokarm. Ważną rolę jako bezpieczne ostoje pełnią iglaki – jodły, świerki, cisy czy żywotniki. Oczywiście przydatna jest także uprawa liściastych drzew i krzewów (grab, buk, brzoza i wiele innych). Z gatunków dostarczających pokarmu istotny jest jarząb, bez czarny, głóg, ognik, śliwa tarnina, ligustr, jałowiec, rokitnik, kalina oraz dereń. Warto zaznaczyć, że wiele gatunków trujących lub niejadalnych dla człowieka, to źródło cennego pożywienia dla zwierząt. Dobrym, powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest także montaż budek lęgowych. Przy ich zakupie powinno się zwracać uwagę na numerację. Dla przykładu budki A1 są przystosowane dla sikorek, natomiast E to domy dla większych ptaków, m.in. sów. W taki sposób można nie tylko pozbyć się szkodliwych owadów, ale nawet gryzoni (np.: myszy). Konstrukcje optymalnie wiesza się na wysokości 3-4 metrów. Ich wygląd powinien być naturalny, wtedy są chętniej zasiedlane. W czasie śnieżnych zim ptakom można pomagać dostarczając regularnie pokarm i świeżą wodę w karmnikach.

Pożyteczne owady
W ogrodzie przebywa wiele pożytecznych owadów – zarówno gatunki zapylające rośliny jak i niszczące szkodniki. Populację można jeszcze zwiększyć, zapewniając stworzeniom miejsce do rozwoju i rozmnażania. W ogrodzie warto uprawiać zróżnicowaną roślinność. W szczególności cenione są dzikie zakątki, z dużą ilością traw. Na dużej powierzchni można pokusić się o założenie łąki kwietnej. Ponadto zagrożone i wymierające gatunki można chronić budując im „hotel dla owadów”. To popularny trend w ostatnich latach. Konstrukcja może składać się z dużej ilości suchych, pustych pędów a ponadto szyszek, drewna z nawierconymi otworami, cegieł z otworami i glinianych donic. Dla złotooków – innego pożytecznego gatunku – ustawia się domki z czerwonymi ścianami wypchane słomą. Hotele ustawia się w mało uczęszczanych, lekko osłoniętych miejscach. Do ogrodu można zaprosić również motyle – to ulubieńcy dzieci. Gatunkiem, który przyciąga je całymi chmarami, jest budleja Dawida. To niski krzew kwitnący na biało, różowo lub fioletowo.

Gady
W ogrodzie, zwłaszcza w suchym miejscu, można spotkać jaszczurki. Stworzenia chętniej zasiedlają ogród, w którym znajduje się dużo kryjówek i dzikich zakątków. Gadom warto ułatwić byt układając kopce z drobnych kamieni. To dobre miejsce do wygrzewania się.

Jeże
Jeż w ogrodzie pomaga nam w zwalczaniu ślimaków i szkodliwych owadów. Nie żywi się jabłkami – wbrew powszechnemu mniemaniu. Zwierze toleruje trujące związki znajdujące się w naturalnym środowisku, jest jednak bezbronny wobec stosowania chemicznych środków ochrony roślin (np.: przy spożyciu dogorywającego szkodnika). Dlatego ssak preferuje miejsca ekologiczne, nie skażone chemią. gdzie stosowane są naturalne metod ochrony roślin. Na zimę można usypać mu kopiec z liści, trawy i gałęzi – najlepiej w mało uczęszczanym miejscu. Przy zbieraniu materiałów warto używać rękawic – zapach człowieka może odstraszyć jeże.

Dbaj o swój ogród z naturalnymi stymulatorami rozwoju roślin MINERAL – powodzenia!

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Dziekujemy za oddanie głosu!