Jak zbudować kompostownik?

Solidny, pojemny kompostownik to przydatny przedmiot w przydomowym ogrodzie lub na działce. Dzięki niemu można „przerabiać” resztki roślinne na pełnowartościowy, bezpieczny i darmowy nawóz organiczny. W dodatku w ogrodzie panuje porządek – znika problem odpadów pojawiających się przy zabiegach pielęgnacyjnych. Konstrukcja jest łatwa do wykonania. Do budowy można wykorzystać materiały z recyklingu.

Kompost uchodzi za jeden z najcenniejszych nawozów organicznych. Jest uniwersalny, w pełni bezpieczny a rośliny pobierają z niego składniki pokarmowe szybciej niż z obornika. W dodatku w podobnym stopniu poprawia strukturę gleby i wpływa na produkcję próchnicy. Oczywiście dokładne „działanie” zależy od użytych w pryzmach materiałów i sposobu produkcji. Najbardziej wartościowe są pryzmy w pełni przefermentowane powstałe z roślin chronionych ekologicznie (np.: z użyciem gnojówek własnej roboty i naturalnych stymulatorów rozwoju roślin – Żółty Mineral). Dobry jakościowo nawóz można uzyskać korzystając nawet z najprostszej konstrukcji. Do budowy często wykorzystuje się materiały odpadowe

Niezbędne materiały do budowy:
Do budowy kompostownika wystarczą cztery paliki, kilkanaście długich (100-200cm), płaskich desek, kilka worków torfu, siatka o drobnych oczkach, czarna folia (lub agrowłóknina) oraz garść gwoździ. Wymagane narzędzia to szpadel, młotek, piła do drewna i siekiera.

Budowa kompostownika – krok po kroku:
1. Pierwszym krokiem powinno być wyznaczenie granic kompostownika. W oznaczonej powierzchni należy wykopać dół o głębokości przynajmniej 50cm. Na dnie wysypuje się warstwę żyznego torfu.
2. Następnie wkopuje się w ziemię paliki (powinny być dobrze ustabilizowane). Na potrzeby niewielkiego przydomowego ogrodu lub działki wystarczy konstrukcja o długości 2m, szerokości 1,5m i wysokości około 1m (ponad poziom gruntu). Dokładny rozmiar zależy od ilości dostępnego miejsca i długości posiadanych desek.
3. Do palików należy przybić z trzech stron deski. Pomiędzy nimi można pozostawić niewielkie przerwy (jeśli przykładowo posiadamy mało materiału).
4. Czwarta ściana powinna być „ruchoma”. Deski należy odmierzyć i skrócić tak, aby zachodziły za paliki. Będą umieszczane we wnętrzu systematycznie – wraz z nanoszeniem pryzm kompostowych. Materiał organiczny przygnie je do palików – nie ma więc ryzyka, że będą wypadały.
5. Ściany z przybitymi deskami można okryć od wewnątrz czarną folią. Przytwierdza się ją drobnymi gwoździkami lub zszywkami. Dzięki temu pryzmy będą mocniej nagrzewały się. Warto pozostawić przynajmniej jedną ażurową ścianę – dla lepszej wentylacji.
6. Na wierzchu można założyć siatkę o drobnych oczkach. Z początku nie będzie potrzebna. Natomiast, gdy kompostownik zapełni się, zapobiegnie to „zwiewaniu” liści, trocin, skoszonej trawy i innych drobnych resztek organicznych. Pod siatką czasem umieszcza się szczelny materiał, np.: folię. Dzięki temu pryzmy będą mocniej nagrzewały się, co skróci czas produkcji nawozu.

Dobra rada: Skutecznym rozwiązaniem jest budowa kompostownika dwukomorowego. W takim wypadku można używać gotowego nawozu z jednej komory i jednocześnie tworzyć następny kompost w drugiej.

Gdzie usytuować kompostownik?
Kompostownik – ze względu na wątpliwe walory estetyczne – najlepiej zbudować w miejscu mało uczęszczanym. Warto zwrócić uwagę, że rozkładające się pryzmy kompostowe wydzielają nieprzyjemny, często intensywny zapach. Technicznie natomiast zaleca się wybierać stanowiska częściowo osłonięte, np.: pod koroną drzew.

Dbaj o swój ogród z naturalnymi stymulatorami rozwoju roślin MINERAL – powodzenia!

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Dziekujemy za oddanie głosu!